Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
5 postów 0 komentarzy

Narodowy Instytut Studiów Strategicznych

NISS - Misją Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych jest przede wszystkim integracja szlachetnych Polaków wokół strategicznych celów Polski, naszej Racji Stanu i Interesów Narodowych. Naszym kompasem są wartości chrześcijańskie.

Plaga firm windykacyjnych i komorników

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co trzeci pracujący Polak ma na głowie komornika. Roczna liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła dwukrotnie i przewyższa ilość ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w analogicznym okresie.

 Plaga firm windykacyjnych i komorników

Z danych Ministerstwo Sprawiedliwości wynika że, w 2008 roku w Polsce działało 661 komorników. Dzisiaj jest ich około 1340 plus 1200 asesorów i ponad 1000 aplikantów. Tendencja jest wzrastająca,jak szacuje dla portalu Bankier.pl Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej. Na to nakłada się lawinowa ekspansja na Polskę zagranicznych firm windykacyjnych a już istniejące, jak np. Kruk zasilane są miliardowymi, niespłaconymi przez Polaków należnościami od największego polskiego banku PKO BP, na 12-15% procent ich wartości.
KRUK S.A. akcjonariusze
Komornicze żniwa
Ten stan rzeczy powoduje, że rośnie w Polsce liczba spraw wpływających do kancelarii komorniczych. Obecnie na jednego komornika przypada średnio ponad 350 spraw w miesiącu.
„Kiedy przed kilkoma laty do kancelarii komorniczych wpływało łącznie niecałe 2.000.000 spraw rocznie, obecnie jest ich nawet 3 razy więcej. W całym 2014 roku do komorników wpłynęło łącznie 5.607.163 spraw egzekucyjnych. Średni wpływ do komornika, który statystycznie współpracuje z jednym asesorem, jednym aplikantem i kilkoma pracownikami administracyjnymi, to ok. 350 spraw w miesiącu”. Źródło: Bankier.pl
Lata
Liczba komorników
Wpływ spraw
Średnie miesięczne obciążenie komornika wpływem spraw
2008
661
1.912.792
241,1
2009
789
2.503.442
264,4
2010
885
3.205.032
301.8
2011
1012
4.224.918
347,9
2012
1084
5.049.992
388,2
2013
1295*
5,150.000*
330,0*
2014
1334*
5.607.163*
350,0*
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej, * - dane szacunkowe
 
Rachityczne działania Parlamentu
Jak donosi portal se.pl - Nadchodzą znaczące zmiany dla tysięcy seniorów! Do Sejmu trafiła właśnie ustawa, której celem jest ich ochrona przed komornikami. Do tej pory zabierali oni lwią część świadczeń przysługujących emerytom, często nie pozostawiając wystarczających środków na godne życie. Teraz będą musieli zostawić minimalną emeryturę!
- Niejednokrotnie stykałam się z emerytami, którzy wpadali w pętlę zadłużenia, a komornicy nie mieli dla nich żadnej litości. Zostawiali ich prawie bez pieniędzy. (…) Chciałam uregulować to już w poprzedniej kadencji, ale mój projekt nie spotkał się z zainteresowaniem. Teraz mam pełne poparcie - mówi (…) Barbara Bartuś  z PiS.
Zgodnie z jej pomysłem w większości przypadków wolna od egzekucji komorniczej byłaby kwota najniższej emerytury na rękę, czyli obecnie około 750 zł miesięcznie. Nie dotyczyłoby to jednak tych seniorów, którzy m.in. zalegają z alimentami czy pobrali nienależne im świadczenia. Tymczasem obecnie emeryt może być zostawiony zaledwie z 364 zł na przeżycie miesiąca!
Jeśli ustawa wejdzie w życie, skorzysta na niej kilkaset tysięcy starszych osób. Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów figuruje około 165 tys. seniorów dłużników, z długami przekraczającymi 1,2 miliarda zł. Daje to średnio ponad 7 tys. zł na każdego z nich.
 
Potrzebne radykalne zmiany
 
Przy liczbie egzekucji komorniczych blisko 6 mln, na ok. 16 min zatrudnionych, co trzeci pracujący Polak ma na głowie komornika. Roczna liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła dwukrotnie i przewyższa ilość ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w analogicznym okresie.  Tu trzeba radykalnych zmian.
 
1.   Całkowity zakaz handlu długami jako zasada ustrojowa.
 
Handel długami i działalność prywatnych firm windykacyjnych powinna zostać zakazana. Zdelegalizowana powinna zostać również prywatna działalność pożyczkowa (parabanki). Prawo do windykacji powinno zostać w wyłącznej gestii państwa.
 
2.   Upaństwowienie zawodu komornika.
 
Komornicy powinni zostać etatowymi pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości (nie mogą podlegać Sądom, które gwarantują im praktyczną bezkarność) bez prawa do pobierania prowizji od windykowanych kwot (oprócz pensji powinni pobierać jedynie opłaty za czynności). Komornik ma egzekwować, nie rabować.
 
 (Z DWUNASTU POSTULATÓW  Ruchu na rzecz Powszechnego Oddłużenia Polaków POP)
 
WED

 

KOMENTARZE

 • Nie pozwolimy windykatorom na nękanie ludzi
  "(...) Mam wrażenie, że w wielu przypadkach windykowania długu można śmiało mówić o lichwie, która w Polsce jest wprost zabroniona. Lichwa jest precyzyjnie zdefiniowana przez prawo – chodzi o zbyt wysokie oprocentowanie kredytu lub pożyczki ale faktycznie są nią też sprytne sposoby obchodzenia prawa m.in. poprzez naliczanie odsetek od odsetek. W momencie, w którym pojawia się pośrednik w windykowaniu długu, czyli firma windykacyjna, czy komornik, pojawia się również ta lichwa szeroko rozumiana, bo te instytucje, najzwyczajniej w świecie ustalają podstawową kwotę długu ze wszystkiego co sobie podliczą w międzyczasie (w tym wszelkie odsetki) a potem naliczają kolejne odsetki za zwłoką od tej kwoty. Czyli po prostu mają używanie na biednym nieuświadomionym dłużniku, który w kontakcie z nimi czuje się osamotniony i bezbronny. Jak to jest? "

  http://m.neon24.pl/3ebe0020068e83d25abde3dd87c9912f,14,0.png

  http://anuluj-dlug.pl/page/o-anuluj-dlug
 • Wiele a myslę, że bardzo wiele spraw komorniczych wynika z wpadek przy proawdzeniu działalności gospodarczej
  Warto wysłuchać wykładu Pan Romana Kluski m.n. o tym jak to tysiące polskich firm, zostały zniszczone (i prawdopodobnie przejęte przez swoich, bezpośrednio lub pośrednio) tak jego firma.
  https://www.youtube.com/watch?v=WfKdIOig2mk
 • @Jan Paweł 15:47:48
  Te wpadki należałoby raczej nazwać zasadzkami prawa administracyjno-fiskalnego. Każdy kto prowadził po '89 działalność gospodarczą, wiele mógłby na ten temat powiedzieć.
  Pan Kluska właśnie m.in. mówi o tym. Zachęcam do wysłuchania całego wykładu.
  Patrząc na to z boku, to wydaje się, że przepisy o działalności gospodarczej zostały specjalnie tak spreparowane, by to właśnie komornicy mieli tak obfite żniwo.
 • @Jan Paweł 16:06:09
  Dobry wieczór :-)

  "Pan Kluska właśnie m.in. mówi o tym."

  Wspomniał też o początkach działalności w okresie gdzie obowiązywała "Ustawa Wilczka"....

  Ukłony
 • @Jan Paweł 16:06:09
  "Te wpadki należałoby raczej nazwać zasadzkami prawa administracyjno-fiskalnego. Każdy kto prowadził po '89 działalność gospodarczą, wiele mógłby na ten temat powiedzieć."

  Pan wie co jest największą pułapką. Skonstruowaną na zasadzie "płać albo zdychaj". Wsysa już cały kraj, a "niektórzy" (tak, tak o Panu piszę :-) ) piszą, że to zasłużona.... itd...

  Sorry, musiałem.

  Ale dziękuję za bardzo ciekawy link. O Lockheed Martin to nie wiedziałem.
  Ale bagno! uffff, jak to wyczyścić?
 • @All
  ...a taki poseł Wipler apelował by zwiększyć liczbę komorników...
 • @
  "Co trzeci pracujący Polak ma na głowie komornika" poniewaz dwie-trzecie pracuja w sektorze panstwowym za podatki tych trzecich.
  I syf ten bedzie panowal tak dlugo, az wszystkie podatki beda zniesione.

  PODATKI = NIEWOLNICTWO
 • @Zdzich 06:18:22
  "PODATKI = NIEWOLNICTWO"

  Nie do końca się z Panem zgodzę. Państwo istnieje dzięki podatkom. I państwo nie jest z założenia organizacją której członkami są niewolnicy tylko wolni obywatele. Państwo jest organizacja powołaną dobrowolnie przez tych wolnych obywateli w celu ochrony ich interesów. Dlatego podatki muszą istnieć. Ale muszą być niskie, proste i skuteczne.

  Serdeczności.
 • @Jasiek 08:30:02
  NIC z tego!
  Nie mam czasu na dłubanie w tych sprawach ponownie w NEon'ie. Zrobiłem to już kilka razy uprzednio. Ale fakt, że "Państwo istnieje dzięki podatkom" to jest żydowskie przekleństwo i tragedia opanowanych przez nich państw. Państwo powinno istnieć na bazie prawa, które zakazuje opodatkowanie swoich obywateli, czyli koryto na luxusy tyranów oraz zciąganie odsetków za zainwestowane pieniądze.

OSTATNIE POSTY

więcej